Sunumlarım

Yayınlar

Hakkımda

Makaleler

  • PDF

Tuz mu daha değerlidir yoksa Bilgi mi?

saltTeknoloji ile biraz ilgili olanlarımız bilginin değerinin her geçen gün arttığını rahatlıklasöyleyebilir. Benim gibi işinin bir parçası olanlar  bulut bilişim, büyük veri, sosyal medya gibi birçok kavram etrafında konuya farklı bakış açıları getirecektir. Aslındasade birer vatandaş olarak da bunu hissedebiliriz. Herkes bizim ile ilgili daha çok bilgi toplamanın peşinde değil mi? Bilgi kesinlikle değerlidir!

  • PDF

Tavandaki bir ampülü değiştirmek için kaç psikolog gerekir?

time for changeYazının başlığında gördüğünüz bilmeceyi geçtiğimiz senelerde okuduğum bir kitaptan aldım. Cevaba gelince ;

Bir psikolog yeterli ama ampülün de değişmeyi istemesi gerekir.

Kıssadan hisse: Değişmek için öncelikle değişime açık olmalısınız. Kişisel görüşüm mesajın son derece doğru olduğu yönünde yine de psikoloji uzmanlık alanım olmadığından bu konuda ısrarcı değilim. Ancak aynı durumun işletmelerin hayatında da geçerli olduğunu düşünüyorum ve bu konuda birkaç kelime edebilecek tecrübeye sahibim. Yazının devamı da tam olarak bunun ile ilgili.

  • PDF

Neden bağımsız profesyonel bir ERP (KKP) danışmanına ihtiyaç duyarım?

danismanlikBağımsız profesyonel ERP danışmanı işletmelerin ERP sistemlerini gündemine almasının ardından yaşayacağı yolculuğun tamamında ve ya belirli bir kısmında  birikimi ve tecrübesi ile işletmeye destek olan, ERP sisteminden beklentilerinin karşılanmasında rol oynayan profesyonel ve bağımsız(herhangi bir ERP sistemi ile ticari bağı olmayan) uzmandır. 

ERP yolculuğuna çıkan işletmelerin bir kısmı, süreci bağımsız bir danışman desteği ile yürütürken; diğer kısmı sadece iç kaynakları ile yürütmeyi tercih eder.  Bağımsız danışmanlık almadan yürütülen süreçlerin başarısız olacağı veya danışmanlık alınarak yürütülen süreçlerin mutlaka başarılı olacağını söyleyemeyiz. Ancak doğru danışmanlık desteğinin başarı oranını arttıracağını söyleyebiliriz.

  • PDF

Bir ERP tanımının evrimi - APICS

ERP definition

ERP sistemleri ile ilgili bugün oldukça fazla kaynağa ve farklı tanımlamalara sahibiz. ERP teriminin ilk kez kullanıldığı 90'lı yıllarda ise durum farklı idi. Dönemin  dokümanlarını incelediğimizde  kabul gören bazı tanımlar olduğunu ve dokümanlarda sıklıkla  bu tanımların yapıldığı kaynaklara atıf yapıldığını görüyoruz.

İyi hissetmek iyileştirir...

  • PDF

yasliHarvard Üniversitesi’nden Ellen Langer yürüttüğü bir araştırma kapsamında bakım evlerinde bir grup yaşlı insanı toplar ve onları 3 hafta boyunca deneysel olarak oluşturduğu bir bakım evinde ağırlar. Oluşturduğu bakım evini onların gençliğindeki gibi dekore etmiştir, gençliklerinde popüler olan müzikler çalar; dolaplarına bıraktığı kıyafetler, yemekler ve tüm diğer detaylar hep aynı soruya cevap arar. Onlara gençliklerinin sanal bir dünyasını yaratırsak ne olur?

Page 1 of 3