Sunumlarım

Yayınlar

Hakkımda

Denemeler

İyi hissetmek iyileştirir...

yasliHarvard Üniversitesi’nden Ellen Langer yürüttüğü bir araştırma kapsamında bakım evlerinde bir grup yaşlı insanı toplar ve onları 3 hafta boyunca deneysel olarak oluşturduğu bir bakım evinde ağırlar. Oluşturduğu bakım evini onların gençliğindeki gibi dekore etmiştir, gençliklerinde popüler olan müzikler çalar; dolaplarına bıraktığı kıyafetler, yemekler ve tüm diğer detaylar hep aynı soruya cevap arar. Onlara gençliklerinin sanal bir dünyasını yaratırsak ne olur?

Last Updated on Thursday, 11 February 2016 19:53

Modern Zaman Hikayesi

storySofraya oturur oturmaz rakı şisesine dikti gözlerini. Hızlıca bir duble doldurdu ve çabucak bitirdi. Hemen ardından bir duble daha. Çocukluk arkadaşıydı karşısındaki, o kadar çok anı biriktirmişlerdi ki beraber. Sanki üç gün üç gece soluksuz konuşacak gibilerdi. Arkadaşı başladı ilkin. Keyifle birşeyler anlatıyordu. Oda eşlik etmek istiyordu, uzun süre olmuştu, özleşmişti. Fakat gözünü birkez dikmişti şişeye. Aklı fikri oradaydı bitir diyordu içinden bir ses, bitir şu şişeyi. O sesi bir türlü susturamadı. Keyif almaksızın hızlı hızlı içmeye başladı. Bir süre sonra şişeyi bitirdi. İçinde anlamsız bir zafer duygusu uyandı. Taki arkadaşının sorusuna kadar:

Last Updated on Monday, 08 June 2015 15:09

Bize Hep Aynı Olmak Öğretildi


elmalarNe zaman kendimiz olmak istesek, ne zaman farklı bir şey yapmaya kalksak ve ne zaman bize çizilen yolun dışına çıkmak istesek hep bir engelle karşılaştık. Bize hep aynı olmak öğretildi! 

Last Updated on Monday, 08 June 2015 14:53

Şehirler büyüdükçe biz küçülüyoruz...

cityKüçük şehirlerde yaşayan insanların vücut dillerini dikkat ile inceleyin. Kolları daha açık, vücut hareketleri daha salınımlıdır. Dururken ve hareket ederken daha çok alan kullanırlar. Oysaki büyük şehirlerde hareketler küçüktür, kollar vücuda bitişiktir. Vücut duruşları ince , yürüyüşler ise tek bir çizgi üzerindedir. Büyük şehirlerin, insanları küçülür ve daha az yer kaplar. Daha küçük yaşam alanlarına adapte olmayı öğrenir.