Sunumlarım

Yayınlar

Hakkımda

Neden bağımsız profesyonel bir ERP (KKP) danışmanına ihtiyaç duyarım?

danismanlikBağımsız profesyonel ERP danışmanı işletmelerin ERP sistemlerini gündemine almasının ardından yaşayacağı yolculuğun tamamında ve ya belirli bir kısmında  birikimi ve tecrübesi ile işletmeye destek olan, ERP sisteminden beklentilerinin karşılanmasında rol oynayan profesyonel ve bağımsız(herhangi bir ERP sistemi ile ticari bağı olmayan) uzmandır. 

ERP yolculuğuna çıkan işletmelerin bir kısmı, süreci bağımsız bir danışman desteği ile yürütürken; diğer kısmı sadece iç kaynakları ile yürütmeyi tercih eder.  Bağımsız danışmanlık almadan yürütülen süreçlerin başarısız olacağı veya danışmanlık alınarak yürütülen süreçlerin mutlaka başarılı olacağını söyleyemeyiz. Ancak doğru danışmanlık desteğinin başarı oranını arttıracağını söyleyebiliriz.

Bir ERP tanımının evrimi - APICS

ERP definition

ERP sistemleri ile ilgili bugün oldukça fazla kaynağa ve farklı tanımlamalara sahibiz. ERP teriminin ilk kez kullanıldığı 90'lı yıllarda ise durum farklı idi. Dönemin  dokümanlarını incelediğimizde  kabul gören bazı tanımlar olduğunu ve dokümanlarda sıklıkla  bu tanımların yapıldığı kaynaklara atıf yapıldığını görüyoruz.

Tecrübeler ile ERP seçim adımları

ERP Seçim

ERP seçimi , ERP projelerinin ilk ve belki de en önemli adımıdır. Bu adımın başlı başına bir sektör haline geldiğini söyleyebiliriz. Birçok danışmanlık firması kabiliyetlerinin arasında “ERP Seçim Danışmanlığı” ’nı saymaktadır. Konu ile ilgili (yazılı&internette) sayısız kaynak bulmanız mümkün. Bu yazıda ise farklı olarak güzel bir araştırma üzerine yaptığım yorumlar ile konuya yalın ve Türkiye şartlarına uygun bir bakış getirmeye çalışıcam. Araştırma Focus Research tarafından 2010 yılında yapılan “6 Best Practices for Selecting ERP Software” isimli bir araştırma. Bu araştırma farklı şirketlerde yer alan yöneticilerin ve danışmanların tecrübeleri ile oluşturulmuş.