Sunumlarım

Yayınlar

Hakkımda

İyi hissetmek iyileştirir...

yasliHarvard Üniversitesi’nden Ellen Langer yürüttüğü bir araştırma kapsamında bakım evlerinde bir grup yaşlı insanı toplar ve onları 3 hafta boyunca deneysel olarak oluşturduğu bir bakım evinde ağırlar. Oluşturduğu bakım evini onların gençliğindeki gibi dekore etmiştir, gençliklerinde popüler olan müzikler çalar; dolaplarına bıraktığı kıyafetler, yemekler ve tüm diğer detaylar hep aynı soruya cevap arar. Onlara gençliklerinin sanal bir dünyasını yaratırsak ne olur?

 

 

Langer sosyal psikoloji alanında çalışmaklar yapmaktadır ve aslında bazı sınırlamaların bizim kendi düşünce biçimimizden kaynakladığını öne sürmektedir. Birçok araşıtırmasında da bu konuda ilginç sonuçlar elde etmiştir ve bakım evi deneyinde de çok çarpıcı sonuçlar elde edecektir;

 

3 hafta boyunca gözlemlediği misafirlerinde hayat enerjileri gözle görülür biçimde artmıştır. Sosyal iletişimlerinin güçlendiğini ve daha çok gülümsediklerini not etmiştir. 3 haftanın sonunda katılımcılar ile bu periyodu değerlendirmelerini istediğinde iki kavramın çok güçlü vurgulandığı belirlemiştir. Birincisi öngörülebileceği gibi “Daha genç hissettikleri”’dir. İkincisi ise “Daha iyi hissettikleri”dir.

 

En ilginç olanı ise daha iyi hissetmekde haklı olmalarıdır. 3 haftalık deneyin sonucunda yapılan testlerde katılımcıların ciltlerinin gerginleştiği, kas miktarlarının arttığı, kan değerlerinin daha düzgün olduğu ve kemik yapılarının güçlendiği saptanmıştır. Daha iyi hissetmektedirler çünkü daha iyidirler, daha sağlıklıdırlar.

 

Bu deney aslında hepimiz için geçerli olan bir gerçeği ortaya koymaktadır. İyi hissetmek iyileştirir. Hayatımızda yapacağımız küçük değişiklikler, kendimize vereceğimiz küçük hediyeler bizi iyileştirir. Hadi kendine küçük bir iyilik yap...

 

 

Last Updated on Thursday, 11 February 2016 19:53

Add comment

Security code
Refresh