Sunumlarım

Yayınlar

Hakkımda

Bize Hep Aynı Olmak Öğretildi


elmalarNe zaman kendimiz olmak istesek, ne zaman farklı bir şey yapmaya kalksak ve ne zaman bize çizilen yolun dışına çıkmak istesek hep bir engelle karşılaştık. Bize hep aynı olmak öğretildi! 

Çocuğun uslusu makbuldür örneğin. “Yaramazlık” yapan çocuk yaramazdır, haylazdır. Bu yüzden kızılır, cezalandırılır. Özgür olmak isteyen çocuğu zorla kalıplara sokarız. Bir süre sonra çocuk ses çıkartmamayı öğrenir, aferin deriz.

Sonra çocuk büyür. Okula gider, yeni arkadaşlıklar kurar ve arkadaşlarıyla özgürlüğünü  yaşamak ister. Ama okulun kendi kuralları vardır. Ne kadar sıkıcı olursa olsun ders dinlemek zorundadır. Üstelik her tipteki dersi. Tarihe meraklı, matematiği sevmiyor olması bir şey değiştirmez. Sınavlar kalıplara ne kadar sığdığımız test eder. “kitap okumanın faydaları” kompozisyonunda kitap okumanın faydasız olduğunu düşündüğünü yazamaz. Ne kadar kurallı, ne kadar edebi yazsa da farklı düşünmek disiplinsizliktir. Ve kalıba girmeyen öğrenci zayıf alır. Bu kez  kişi  “zayıftır”.  Sanatçı ruhlu olanlar örneğin tamamen tembeldir.

Çocuk daha da büyür, artık sorumluluk alacak yaşa gelmiştir. İş hayatına başlar. İş yerinin kendine göre kuralları vardır.  Bu kurallara uyması gerekir. Farklı düşünebilirsiniz ama sen ne anlarsın ki? Bu zamana kadar böyle geldi sen mi değiştireceksin?  Çocuk bu kez çok bilmiş, işten anlamaz olur. Kabul görebilmek için bir kez daha kurallara uymaya, anlamadan kabullenmeye başlar. Tıpkı diğerleri gibi.

Küçükken kendimiz olmak istediğimizde o kadar bastırılmışızdır, o kadar vazgeçmişizdir ki artık denemeyi bile unutmuşuzdur. Birisi çıkıp bize farklı ol, içinden gelen sesi dinle, kimliğini ortaya koy dediğinde artık garip karşılarız. Çünkü en temel yetilerimizden birisini içimizde çok derinlere atmışızdır.  

Dell hayalperesti, Steve Jobs inatçıydı, Eistein tembeldi, Facebook kurucusu ise çocuktu. Ama hayatımıza bu insanlar damga vurdu. Kendisi olmayı başaran bu azınlık, hepimizin hayatının yönünü belirledi. Biz ne dedik? Ama o koskaca Einstein! Facebook şanslı çocuk! Aynısı benim de aklıma gelmişti! Onlardaki imkanlar bende olsa! Bu ülkede olmaz abi... Bir süre sonra kimsenin bizi kısıtlamasına gerek kalmadı. Biz kendi kendimizi kısıtlamayı öğrendik. O zaman kocaman bir aferin bize.!

Last Updated on Monday, 08 June 2015 14:53

Add comment

Security code
Refresh